You are here

I just scored a....... (a thread about finding great deals!!!)

I  love to brag about how little I paid for something. Like my $2.00 boots, or $14 Tofurkey dinners. This thread is dedicated to all the good deals we find!  8-)

I just scored (2) three pound tubs of Earth Balance for $2.99!

At this gross discount grocery store which hardly has anything vegan, they had these HUGE ASS tubs of EB (commercial size?) for $2.99 each. I did not realize until I got home that she only charged me for one, and NO I did not go back to correct her error! It is sort of far away (now I'm sure karma will bite me in the ass at some point). But jeez.....6 pounds for 3 bucks! I need to take a picture so you can appreciate how large these are. They are bigger than my head.

Anyone else get any good deals lately?

A pair of brand-new Demonia Creepers for $15NZ.
Completely vegan too!

;)b

0 likes

i stumbled across a closeout store today and got earth balance almond butter for 1.99 a jar..  and i found dates for 2.00 for 10oz... AND i found coconut oil for 3.59 for 12oz.  and rounds of figs for 1.50..  and loose bananas for 10cents.. and $3 shorts for the gym..  then i had an awesome lunch at this vegan place for 7bucks that gave me enough food for 2 meals.  then i wandered across the street and saw the biggest cans of worthington veg beef links ive ever seen in my life (like industrial sized and covered with dust cus who would need that?)  then i went to the place next door thinking it was a health food store but it turned out to be a fully vegan bakery and cafe!  all the stuff in the case looked healthy-ish (wheat flour) and i got a apple turnover ($2) it was just ok.. too heavy of a crust and basic apple pie filling but i'm gonna go back to try their vegan jamaican soy fish patties and carrot cake.  good shopping day!

0 likes

The other day I found that my grocery store (HEB) now carries King Soba noodles. I picked up the brown rice/wakame and the black rice noodles for $1.99 a package. Going to play around this weekend and see what I can come up with.

0 likes

The other day I found that my grocery store (HEB) now carries King Soba noodles. I picked up the brown rice/wakame and the black rice noodles for $1.99 a package. Going to play around this weekend and see what I can come up with.

this is really tasty - id double the broth and the seasonings though or only use half the package of soba.

http://www.marthastewart.com/recipe/udon-noodles-with-shiitake-mushrooms-in-ginger-broth

i forgot - i got a box of 3 - 19oz packages of house brand tofu at costco for like 3.86 or something crazy cheap like that.  it's their everyday price, too.

0 likes

ppc, you're just rolling in good deals! share a little! ; )

0 likes

i seriously wanted to buy that store out of their stock of almond butter!  id offer to send it to you guys but i dont think the price difference would be much if you factored in shipping..

0 likes

... big, leafy bunches of red and green chard for 99-cents each at Whole Foods!

0 likes

0 likes

Avocados have been on sale for $1 a piece, and I've been buying them up like crazy! I'm putting avocado on everything I can think of. Or just eating it plain. I love avocados! (This almost turned into a "reason to smile" post!)

Oh, and my co-op had Almond Breeze on sale for $1.79 a carton--I love when I can get it for cheaper than $2!

0 likes

Avocados have been on sale for $1 a piece, and I've been buying them up like crazy! I'm putting avocado on everything I can think of. Or just eating it plain. I love avocados! (This almost turned into a "reason to smile" post!)

Oh, and my co-op had Almond Breeze on sale for $1.79 a carton--I love when I can get it for cheaper than $2!

i scored a bag of raw organic almonds (a 160z bag) for $3 at my local co-op

0 likes

I was expecting to find awesome stuff and didn't... so, it was a BIG let down. :(

0 likes

aw sorry! :[ i always find cooooooool stuff. maybe they were having an off day? or it could just be lately they've gotten bad cuz i havent been there since summer. sorry again!

0 likes

aw sorry! :[ i always find cooooooool stuff. maybe they were having an off day? or it could just be lately they've gotten bad cuz i havent been there since summer. sorry again!

That's OK.... I think I'm going to try again tomorrow since I have off from work and have no commitments until 3pm. :)

0 likes
0 likes

Yesterday, from the market:
3 bananas 0.38
1 bunch kale 0.33
2 bunches cilantro 0.25
2 avocados 0.50
1 lb carrots 0.50
= $1.96

99 cent store:
Yves veggie salami - 1.00
Yves veggie bologna - 1.00

0 likes

Rival 10-cup rice cooker brand new, never used for $10 off craigslist.  She got 4 of them as wedding gifts, lol
Now I can recycle the crappy broken microwave rice cooker I've been nursing along for 3 years!  ;)b

0 likes

Yesterday, from the market:
3 bananas 0.38
1 bunch kale 0.33
2 bunches cilantro 0.25
2 avocados 0.50
1 lb carrots 0.50
= $1.96

99 cent store:
Yves veggie salami - 1.00
Yves veggie bologna - 1.00

You have faux meats at the 99 cent store??  :o
Here they only sell them in the pricey HFS chain and cost boocoos. 2 little veggie burgers for 3.50 Euros. I wish I were kidding.

0 likes

Whoa! You guys get some cheap stuff! Avocados for $.25? I'm happy when I can get them on sale for $1! I've never seen fake meats under $3. You guys make me want to move to where you are to find cheap foodz! No wonder I'm spending a hundred bucks a week on groceries. :(

0 likes

Food prices are one of the thing I really miss about living in California.  I couldn't buy an outhouse-sized peice of property  in my hometown for what I paid for my house though.  Those prices are unreal!!  It would cost me about $10 to get the produce you listed.

0 likes

Food prices are one of the thing I really miss about living in California.  I couldn't buy an outhouse-sized peice of property  in my hometown for what I paid for my house though.  Those prices are unreal!!  It would cost me about $10 to get the produce you listed.

That's the downside. However, the woman we visited discussed her utility bills, and hers were a fraction of ours--including water!!!!! She was paying next to nothing for water, and her water has to be brought in from an outside source! WHAT???

0 likes

Pages

Log in or register to post comments